головна
    про нас
   наші проекти
пошукові загони клубу
   контакти



Міжнародна конференція «Пам'ять жива!».

Захід, присвячений проблемам пошуку та увічнення пам'яті загиблих і збереженню історичної пам'яті про події Другої світової війни, зібрав пошуковців з України, Росії та Білорусі, а також представників державних органів, експертів та вчених, що займаються питаннями дослідницької та пошуково-меморіальної роботи. Напередодні 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і 70-річчя Великої Перемоги вони обговорили в Києві ряд проблем, актуальних для пошуково-меморіальної роботи не тільки в Україні, а й на території всіх республік колишнього СРСР.
     Зокрема, було висвітлено питання методології пошукової діяльності, систематизації даних про загиблих і зниклих безвісти, а також питання правових основ роботи пошуковців і розробки профільного закону України про пошукову діяльність.
     У пленарній частині Міжнародній конференції «Пам'ять жива!» 30 березня 2013 року взяв участь Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул. Виступаючи перед пошуковцями України, Росії та Білорусі він наголосив на важливості збереження правдивої історії нашого народу і подякував членам громадських пошукових організацій трьох країн, представникам державних органів і наукових установ за участь у такому важливому заході. «Народна ініціатива, яка виросла у потужний пошуковий рух, демонструє наявність у суспільстві здорових патріотично орієнтованих сил, здатних об'єднуватися в ім'я великої мети. Результати пошукових експедицій та Вахт пам'яті є величезною цінністю не тільки для професіоналів, а й для всіх, для кого важлива правдива історія нашої країни, і хто по-справжньому нею пишається».
     Віце-прем'єр також виступив з ініціативою до 70-річчя Перемоги відлити Дзвін пам'яті з гільз, які десятками тисяч знаходять пошуковці під час експедицій і Вахт пам'яті. Пошуковці підтримали ініціативу Олександра Вілкула та запропонували встановити пам'ятник у вигляді дзвону на кордоні трьох братніх держав - України, Росії і Білорусі в переддень святкування 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
     «Для нас дуже важливо, що Уряд України протягом останніх трьох років приділяє велику увагу питанням пошуку та увічнення пам'яті загиблих у роки воєн і репресій, - зазначив Ярослав Жилкін, голова правління Всеукраїнського громадського об'єднання пошуковців «Союз «Народна пам'ять», відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, - Допомога пошуковим організаціям з боку держави значно зросла. Завдяки цьому тисячі людей змогли дізнатися про долю своїх родичів, які загинули, захищаючи Батьківщину. Ми налагодили співпрацю між громадськими пошуковими організаціями і державними органами влади всередині країни, тепер виходимо на міжнародний рівень», - зазначив лідер українських пошуковців.
     Зокрема, у підсумковій резолюції Конференції її учасники звернулися до урядів країн пострадянського простору з пропозицією створити міждержавний координаційний Комітет з питань пошуково-меморіальної роботи, який би координував цю роботу на міждержавному рівні, покращуючи тим самим дружні взаємини між народами наших країн. Пошуковці запропонували також створити міжнародну електронну базу жертв воєн та політичних репресій в масштабах країн, що входили в колишній Радянський Союз, на основі існуючої ОБД «Меморіал». Це дозволить об'єднати зусилля пошуковців різних країн у встановленні доль загиблих і зниклих безвісти захисників батьківщини, і допоможе їхнім рідним дізнатися правдиву інформацію про своїх родичів, місця їх загибелі і поховання.
     У підсумковій резолюції конференції, яка пройшла в Києві 29-31 березня 2013 року, її учасники звернулися до Президента України з проханням взяти на контроль питання законодавчого забезпечення та розвитку пошуково-меморіального руху в Україні, як одного з небагатьох доступних нині джерел патріотичного виховання народу України.
     Пошуковці також вийшли з пропозицією провести найближчим часом інвентаризацію всіх військових поховань на території України. Делегати конференції звернулися до Прем'єр-міністра України з проханням внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Комплексної програми пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій», привести вимоги Програми у відповідність до вимог чинного законодавства України та продовжити термін дії внесених до неї заходів.
     Що стосується міжнародного співробітництва в межах країн колишнього СРСР, делегати конференції з України, Росії та Білорусі звернулися до Урядів незалежних держав, що входили до складу Радянського Союзу, з пропозицією про створення міждержавного координаційного Комітету з питань пошуково-меморіальної роботи. На думку делегатів конференції, до завдань Комітету має входити координація пошукової та меморіальної роботи на міждержавному рівні. Це має зробити роботу з увічнення пам'яті загиблих у роки воєн і репресій більш ефективною й результативною та поліпшити дружні взаємини між народами наших країн.
     Пошуковці України, Росії та Білорусі вважають також за необхідне створення міжнародної електронної бази жертв воєн та політичних репресій в масштабах країн, що входили до колишнього Радянського Союзу. На їхню думку, найбільш раціональним було б створення такої бази на основі існуючої ОБД «Меморіал», щоб усі дані про долі загиблих і зниклих безвісти громадян колишнього СРСР, встановлені пошуковцями нині незалежних держав, потрапляли до єдиного інформаційного центру та були в рівній мірі доступні громадянам цих країн. Це дозволить більшій кількості людей дізнатися про долі своїх загиблих чи зниклих родичів, яких вони розшукують ось уже майже 70 років.
     Учасники конференції підтримали ініціативу Віце-прем'єр-міністра України Олександра Вілкула про створення до 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні меморіального комплексу «Дзвін Перемоги», виготовленого з металу, зібраного пошуковцями на полях битв. Його планується встановити на кордоні трьох держав - України, Росії та Білорусі.
     Підсумкова резолюція конференції була спрямована главам урядів країн, що входили до складу колишнього Радянського Союзу, а також Президенту України та голові Верховної Ради.
     «Ми сподіваємося, що наше звернення буде почуте та сприйняте тими, кому воно адресоване. Оптимізм у нас вселяє той факт, що в Україні в останні три роки значно зросла допомога держави громадським пошуковим організаціям, - зазначив голова правління ВГО «Союз «Народна пам'ять» Ярослав Жилкін. - Нам вдалося налагодити ефективну співпрацю з державними органами, що відповідають за пошуково-меморіальну роботу в країні. Що стосується міжнародної взаємодії в цій сфері – ми вважаємо, що об'єднання зусиль – це найбільш правильний та ефективний шлях. Наші країни об'єднує спільна історія, спільна трагедія багатомільйонних втрат і спільна радість та велич Перемоги, 70-річчя якої ми відзначатимемо через два роки. Наше завдання – зробити все можливе для того, щоб повернути із забуття якомога більше загиблих, які віддали життя за Батьківщину. Спільними зусиллями виконати це завдання буде набагато легше».